Doğum Sonrası Beslenme

Yeni anneler için en iyi beslenme, yoğun bir yaşam temposunu desteklemek için farklı gıdaların bir dengesini sağlamalıdır. Emziriyorsanız, bebeğiniz için besin sağlarken sizin beslenme ihtiyaçlarınız da artacak.

Yeni bir anne olarak, zamanınız ve enerjiniz üzerindeki diğer tüm gereksinimlerle birlikte sıkı bir beslenme programıyla başa çıkacaksınız. Bu, yorucu olabilir.

Çeşitli gıdalardan doğru miktarda tüketmek, enerji seviyelerinizi yüksek tutmanıza ve bebeğiniz için besleyici anne sütü sağlamanıza yardımcı olacak.

Yeni anneler için en iyi beslenme nedir?

Emzirirken tavsiye edilen günlük besin alımınız, %188'e kadar artar1 bu yüzden kaliteli anne sütü üretimi için daha fazla besine ihtiyacınız olacak. Beslenme düzeninizdeki sebze ve tahıl miktarını artırmak, kendi sağlığınızı destekleyecek ve büyüyen bebeğinizin ihtiyaçlarını karşılamanıza yardımcı olacak.

Emzirme sırasında 5 ana gıda grubundan aşağıdaki miktarlarda tüketilmesi tavsiye edilmektedir2:

Gıda grubuMinimum Tavsiye Edilen Günlük Alım (TEGA)
 Taze sebze ve meyveler5-7 porsiyon
 Yumurta, kuru baklagiller1 porsiyon
Tahıllar (ekmek, kahvaltılık gevrek, pirinç, makarna, yulaf, vs.)Ekmek 4-6 dilim Pirinç,bulgur,makarna vb.: Hiç veya 2-3 porsiyon
Et,tavuk, balık3-4 porsiyon
Süt, yoğurt, peynir ve/veya alternatifleriSüt- yoğurt 2-3 su bardağı (400-600ml) Peynir 2 kibrit kutusu kadar (60 g)

 

Bu yönergelerin diğer tavsiyeleri şunlardır:

  • Tereyağı ve krema gibi doymuş yağlardan sıvı yağlara ve ekmeğe sürülebilir yağlara geçin.
Atıştırmalık bir şeyler istediğinizde yoğurt, bir parça peynir veya meyve gibi sağlıklı bir gıda seçin
  • İşlenmiş ve hazır yiyecekleri azaltın. Paket yemekler ve bisküviler, kekler, işlenmiş etler, cipsler, tatlılar ve gazlı içecekler gibi hazır gıdalar, alınıyorsa, yalnızca ara sıra yenmelidir. Atıştırmalık bir şeyler istediğinizde yoğurt, bir parça peynir veya meyve gibi sağlıklı bir gıda seçin.

 

  • Günde en az 2 litre su için.

Bebeğin gelişimi için anne sütü tavsiye edilir

Emzirebiliyorsanız, bebeğiniz için gerekli besinleri siz sağlıyor olacaksınız. Anne sütü, sağlıklı gelişimi destekler ve bebeğinizin bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olur. Emzirme aynı zamanda anneler için harika bir bağ kurma deneyimidir.

Yedikleriniz ve içtikleriniz, anne sütü aracılığıyla bebeğinize geçebilir

Emzirirken uzak durulması veya kısıtlanması gereken yiyecek ve içecekler:

Hamileyken menü dışında bıraktığınız yiyeceklerin birçoğunun artık yeniden tadını çıkarabileceğinize mutluluk duyacaksınız. Ama yedikleriniz ve içtiklerinizin anne sütü aracılığıyla bebeğinize geçebileceğine dikkat edin.

  • Kafein bebeğinizi huzursuz yapabilir ve sizin uyku düzeninizi de kesintiye uğratabilir. Günlük alımınızı kısıtlamaya veya azaltmaya çalışın.

Yeni Anneler İçin En İyi Beslenme

Yeni anneler için besin desteği

Hamilelik sırasında bedeninizdeki demir ve diğer önemli besinler azalmış olabilir. Yenidoğan bebeğinize bakmak, zamanınız ve enerjinizin birçoğunu alacaktır, bu yüzden ilk birkaç ay düzenli yemek yemekte zorluk yaşayabilirsiniz.

Emziren anneler

Emziriyorsanız, aç bir bebeğin ihtiyacıyla başa çıkmak için ekstra besinlere ihtiyaç duyacaksınız.

Size yardımcı olacak daha fazla ipucumuz var

Sağlıklı beslenme, yeni rolünüzün üstesinden gelmek için ihtiyacınız olan besinleri size sağlamaya yardımcı olacaktır. Şimdi rutininize alışmanız ve bebeğinizin ilk aylarının tadını çıkarmanız için doğum sonrası yaşam tarzı ipuçlarımıza göz atın.

Kaynakça:
1. National Health and Medical Research Council. Nutrient Reference Values for Australia and New Zealand Including Recommended Dietary Intakes, 2006.
2. T.C. Sağlık Bakanlığı, Gebelik ve Emziklilik Döneminde Beslenme, 2008.