Doğum Sonrası Bedeniniz | Elenatal Türkiye

Daha fazlası:

   

  Bu küçük insan artık sahneye çıkmış olsa da hamilelik sonrası bedeninizin normale dönmesi birkaç ay sürecek.

  Bebeğiniz hamilelik ve doğumun ardından iyileşirken ve bebeğiniz için anne sütü sağlamaya başlarken birkaç fiziksel değişiklik yaşamayı bekleyebilirsiniz.

   

   

  Rahminiz bir balon gibi esnedi ve normal boyutuna dönmesi birkaç hafta alacak. Rahminiz daralırken regl sancısına benzer kramplar hissedebilirsiniz.

   

   

  Doğumdan sonraki ilk 2 ila 4 hafta boyunca lokiya denilen vajinal kanama yaşayacaksınız. Bu gerçek bir adet kanaması değil. Bu normal veya sezaryen doğum yapsanız da yaşanacak. Kanama doğumdan sonraki ilk 12 ila 24 saat boyunca oldukça yoğun olacak ama birkaç gün sonra pembemsi kahverengiye ve en sonunda beyaz renge dönmeli.

   

   

  Doğumdan sonra hemoroit yaşamak oldukça yaygındır ama genelde birkaç gün içinde kaybolurlar. Meyve, sebze ve tam tahıllı yiyecekler gibi bol miktarda lifli gıdalar tüketerek ve bolca su içerek kabız olmaktan kaçının.

   

  Mesane sızıntısını önlemek için her gün pelvik tabanı egzersizlerinizi yapmaya devam edin

   

   

  Pelvik tabanı kaslarınız son birkaç aydır çok çalıştı ve biraz zayıflamış olabilir. Mesane sızıntısını önlemek için her gün pelvik tabanı egzersizlerinizi yapmaya devam edin.

   

   

  Doğumdan sonra birkaç gün boyunca göğüsleriniz, yenidoğan bebeğiniz için önemli besinler ve antikorlarla dolu yüksek proteinli bir sıvı olan kolostrum üretecektir. Anne sütü genelde doğumdan sonra 2 veya 3 gün içinde gelmeye başlar. Emziriyorsanız, ilk haftada günlük 300-500 ml süt üreteceksiniz; bu miktar, bebeğinizin ihtiyaçlarına göre yaklaşık 600-700 ml'ye kadar artacak.

   

   

  Sağlık uzmanları, yapabiliyorsanız emzirmeyi tavsiye etmektedir. Emzirme, hem bebeğiniz hem de kendiniz için birçok faydaya sahiptir.

  Önemli uyarı: Bebeğiniz için en iyisi, anne sütüdür. Bir ürünü kullanmaya karar vermeden önce tavsiye almak için doktorunuz veya sağlık çalışanınıza danışın.

   

  Emzirme sizin için iyidir çünkü:

  • bebeğinizle bağ kurmanıza yardımcı olur
  • hamilelik öncesi bedeninize dönmenize yardımcı olur
  • yoğun gününüze emzirmek için ara vermenizi sağlayarak dinlenmenize yardımcı olur.

  Anne sütü, bebeğiniz için iyidir çünkü:

  • bebeğinizin büyümek ve gelişmek için ihtiyaç duyduğu önemli besinleri içerir
  • birçok yaygın sağlık problemine karşı koruma sağlar
  • ucuz ve kullanışlı bir gıda kaynağı sunar.

   

  Türkiye’ de otoriteler bebeğinizin ilk 6 ay yalnız anne sütüyle beslenmesini tavsiye eder.

   

  4 haftadan sonra, bebeğiniz düzenli bir beslenme düzenine alışmalıdır ve siz, bu çerçevede günlük bir rutin oluşturabilirsiniz.

   

   

  Her bebeğin farklı bir beslenme düzeni vardır, yani işinize yarayan düzeni bulmanız gerekir.

  İlk birkaç hafta, anne sütüyle beslenen bir bebek, 24 saatlik bir sürede 8 ila 12 kez beslenebilir. Biberonla beslenen bebekler biraz daha az sıklıkta beslenecektir, başlangıçta günde yaklaşık 8 kez.

  Yaklaşık 4 haftadan sonra, bebeğiniz düzenli bir beslenme düzenine alışmalıdır ve siz, bu çerçevede günlük bir rutin oluşturabilirsiniz.

  Besleme zamanında bebeğinizin yanında olamayacaksanız anne sütü bir göğüs pompasıyla sağılabilir ve daha sonra kullanılmak üzere saklanabilir.

   

   

  Doğumu izleyen haftalar veya aylarda cinsel ilişkiye hazır olmadığınızı hissetmek normaldir. Fiziksel iyileşmeniz zaman alabilir, siz çok yorgun hissedebilirsiniz, seks aklınızdaki son şey olabilir. Tekrar seks yapmaya hazırsanız, kanama durduktan sonra deneyebilirsiniz. Dikişiniz varsa cinsel ilişkinin rahat olması biraz daha uzun sürebilir.

   

   

  Doğrudan tekrar hamile kalmamanız önemliyse uygun bir doğum kontrol yöntemi kullanın. Emzirirken hamile kalamayacağınız yaygın bir yanlış anlaşılmadır. Bazı kadınlar bu süre sırasında yumurtlar. Kullanabileceğiniz seçenekler hakkında doktorunuzla konuşun.

   

   

  Doğumdan 3 ila 4 gün sonra üzgün ve ağlamaklı hissetmek oldukça yaygındır. Hormonlar ve yorgunluk size karşı komplo kuruyor! Fakat hisleriniz kötüleşir ve durumun üstesinden gelemediğinizi hissederseniz, doktorunuz ile konuşun.

   

   

  Hamilelik sonrası bedeninizi artık daha iyi anladığınızı düşünüyor musunuz? Anneliğin kıymetli ilk aylarında neler beklemeniz gerektiğini bilmek ister misiniz? Beslenmeniz hakkında tavsiyeler için Doğum Sonrası Beslenme sayfamızı ziyaret edin ve doğum sonrası yaşam tarzı sayfamızda yeni bir ebeveyn olmanın getirdiği zorlukları yönetmek için tavsiyeleri okuyun.

   

  Kaynakça:

  T.C. Sağlık Bakanlığı Temel Sağlık Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Beslenme ve Fiziksel Aktiviteler Daire