Hamilelik Öncesi Bedeniniz | Elenatal Türkiye

Aile kurmayı planlarken, üreme döngünüzü öğrenmek yararlıdır. Adet döngünüzü kaydetmeniz, en doğurgan olduğunuz zamanı belirlemenize ve hamile kalma şansınızı artırmanıza yardımcı olur.

Daha fazlası:

   

  Her ay, yumurtalıklarınızdan birisi bir yumurta üretir. Aynı zaman çerçevesinde, rahminiz döllenme için hazırlanır ve rahim boynu mukusunuz, spermin daha kolay geçmesi için incelir. Yumurta serbest bırakıldıktan sonra, yumurtlamış olursunuz.

   

  Bir yumurta, yumurtlamadan sonra 24 saate kadar döllenebilir.

  quote

   

  Yumurta, rahime giden fallop tüpünden geçerken, yumurtlamadan sonraki 24 saat içinde döllenebilir. Bir sperm tarafından başarılı bir şekilde döllenirse, o zaman rahminizin içine girecek ve bir bebeğe dönüşmeye başlayacaktır.

   

   

  En doğurgan zamanınız ve hamile kalma şansınızı artırmak amacıyla seks yapmak için en iyi zaman, yumurtlamaya doğru giden ve yumurtlamayı da içeren birkaç gündür.

  Seks yapmak için yumurtlamanızı beklerseniz, sperm, döllenmenin gerçekleşmesi için yumurtaya zamanında ulaşmayabilir. Diğer yandan, sperm, yumurtanın serbest bırakılmasını bekleyerek bedeninizde birkaç gün boyunca canlı kalabilir.

   

  En doğurgan döneminizde seks yapmak, hamile kalma şansınızı artırmaya yardımcı olabilir.

  quote

   

   

  • Rahim boynu mukusundaki değişimler:

   Rahim boynu, rahminizin, vajinaya açılan alt, dar kısmıdır. Rahim boynunun ürettiği mukus, hormonlar nedeniyle adet döngünüz sırasında değişim geçirir ve doğurganlığınızı tahmin etmenize yardımcı olabilir.

   Yumurtlamadan önce (adetinizden hemen sonra): Hiç değilse de çok az mukus üreteceksiniz. Kalın, yapışkan ve beyaz ya da opak renkli olacak ve vajinanız çok kuru hissedecek. Sperm, yumurtaya ulaşmak için mukusa ihtiyaç duyduğundan, bu aşamada hamile kalma şansınız çok düşüktür

   Yumurtlamaya yaklaşırken: Mukus üretimi artacak ve kremsi beyaz veya krem rengine dönüşecek ve vajinanız nemli hissedecek. Bu sırada hamile kalma şansınız daha yüksektir.

   Yumurtlama civarında: Mukusunuz ince, berrak ve çok esnek (çiğ yumurta beyazı gibi) olacak ve vajinanız çok ıslak hissedecek. Bu sırada hamile kalma şansınız en yüksektir.

   Yumurtlamadan sonra: Mukusunuz tekrar kalın ve yapışkan hale gelecek ve vajinanız çok kuru hissetmeye başlayacak. Bu sırada hamile kalma şansınız azalmaya başlayacaktır.

    

  • Daha yüksek bazal vücut sıcaklığı:

   Bazal vücut sıcaklığınız, dinlenme halindeki vücut sıcaklığınızdır. Bu sıcaklığı birkaç ay boyunca kaydetmek, yumurtlama zamanınızı daha doğru şekilde tahmin etmenize yardımcı olabilir. Yumurtlama genelde en az 3 gün boyunca korunan bir sıcaklık artışının başlangıcında gerçekleşir. Isıtma, seyahat, gün içindeki zaman, beslenme, çalışma saatleri ve uyku miktarı gibi faktörler, beden sıcaklığınızı etkileyebilir.

   Doğru sıcaklığınızı kaydetmenize yardımcı olmak için, sıcaklığınızı bir doğurganlık termometresi veya dijital termometre ile her sabah aynı saatte, yataktan kalkmadan önce ölçmek en iyisidir.

    

  • Karın ağrısı:

   Belinizde hissedebileceğiniz herhangi bir ağrıya dikkat etmeye çalışın çünkü bu, yumurtladığınızın bir işareti olabilir.

    

  • Adet öncesi semptomları:

   Yumurtlarken göğüslerde acı, şişkinlik veya huysuzluk gibi tipik PMS semptomları yaşayabilirsiniz.

   

   

  Bebek sahibi olma serüveninizi eğlenceli tutun!

  Bebek sahibi olmaya karar vermek, heyecan verici ve sevinçli bir zamandır. Bir programa göre seks yapmanın, eğlencenin tadını kaçırmasına izin vermeyin. Sakinleşin ve samimi anlarınızın tadını çıkarın.

   

   

  • Yaş, doğurganlığı etkiler mi?

   Evet, yumurtalarınızın kalitesi ve yumurtlama örüntüleri, yaşınızdan etkilenir. Kadınlar, 20'lerinden 30'ların başına kadar en doğurgan zamanlarını yaşar. Aynı zamanda yaş, bir erkeğin sperm kalitesini ve miktarını da etkileyebilir.

    

  • Hamile kalmam ne kadar sürecek?

   Tüm çiftlerin yarısı, hamile kalmaya çalışmanın 2-3. aylarında hamile kalacak ve %85'i 1 yıl içinde hamile kalacaktır.1,2 Ancak, her çiftin farklı olduğunu unutmamak gerek. Yapılacak en iyi şey, sakinleşmek ve rahat olmak, çünkü stres, hamile kalmaya çalışan çiftler için faydalı bir şey değil.

    

  • Hamile kalamıyorsak ne yapabilirim?

   Tüm doğru şeyleri yapıyorsanız ama 6 aylık çabanın ardından halen hamile kalamadıysanız, tavsiye için doktorunuza danışın.

   

   

  Artık bebek yapmak için en iyi seks zamanını bildiğinize göre, hamilelik öncesi beslenme ve dikkat edilmesi gerekenler sayfalarımıza göz atın. Bu sayfalar, bebek yapmaya çalışmaya başlamadan önce sağlıklı bir hamileliğe hazırlık hakkında çok fazla kullanışlı bilgi içeriyor.

   

  Kaynakça:

  1. NHS Direct Health Encyclopedia: Infertility; Introduction. Erişim adresi: http://www.nhsdirect.wales.nhs.uk/encyclopaedia/i/article/infertility/
  Erişim tarihi:17.03.14.

  2. SCRC. Recurrent Pregnancy Loss.