Hamilelikte Kontroller | Elenatal Türkiye

1. trimester – 1 ila 12. haftalar

Doktorunuzu ziyaret edin

Hamile olduğunuzu düşünür düşünmez, doktorunuzu ziyaret edin. Doktorunuz hamile olup olmadığınızı doğrulayabilir, doğum tarihinizi belirleyebilir ve doğum öncesi sağlık bakımı programınızı planlamanıza yardımcı olabilir.

 

Doğum öncesi kontrolleriniz için randevu alın

Her şeyin yolunda olduğundan emin olmak için hamileliğiniz boyunca düzenli kontrollere ihtiyacınız olacak. İlk doğum öncesi kontrolünüz, 10 ile 16. haftalar arasında olmalıdır.

 

Tarama testlerini düşünün

Yaklaşık 11. haftadan itibaren size, bebeğinizin gelişimini kontrol etmek için kan testleri ve ultrason taramaları teklif edilecek. İlk ultrasonunuz, 8 ile 12. haftalar arasında olmalıdır.

 

Hastane veya doğum merkezinizden randevu alın

Hamile olduğunuzu öğrenir öğrenmez doktorunuzdan randevu alın ve hamilelik/doğum süreci için konuşun.
Hamilelik döneminde beslenmenizi doğru şekilde takviye etmek için multivitamin ve mineral takviyesi kullanımı için doktorunuza danışabilirsiniz.

 

Sabah bulantılarını yönetin

Kusma ve mide bulantısı gibi sabah bulantısı semptomlarının yönetiminde yardıma ihtiyacınız varsa, bu yaygın tedavilerden birkaçını deneyebilirsiniz.

 

Sigarayı bırakın

Hamile olduğunuzu düşünür düşünmez, henüz bırakmadıysanız, sigarayı bırakmanız tavsiye edilir.

 

Alkolü bırakın

En güvenli seçenek, hamileyken ve emzirirken alkol tüketiminden kaçınmaktır.

 

Sağlıklı beslenin

Kendinizi ve bebeğinizi sağlıklı tutmak için besleyici, iyi dengelenmiş ve çeşitli bir beslenme planı izleyin. Uzak durulması veya kısıtlanması gereken yiyecekleri öğrenin ve bolca su için.

 

Kafeini azaltın

Günde 200 mg'dan az kafein tüketmeye çalışın. Bu, yaklaşık 2 espressoya eşdeğerdir. Kafeinin çikolata, çay, bazı alkolsüz içecekler ve enerji içeceklerinde de bulunduğunu unutmayın.

 

Düzenli egzersiz yapın

Aktif kalın ve her gün 30 dakika boyunca yürüme veya yüzme gibi orta düzeyde egzersiz yapmaya çalışın.

 

Ebeveyn izni haklarınızı kontrol edin

Patronunuza, ebeveyn izni haklarınızı sorun.

 

Kedi kumu kabını temizlemeyi bırakın

Kediniz varsa, kedi kumu kabını temizlemek için kauçuk eldiven giyin veya başkasından temizlemesini isteyin. Bahçenizle uğraşıyorsanız da eldiven giymek iyi bir fikir.

 

2. trimester - 13 ila 26. haftalar

İkinci trimester tarama testleriniz için randevu alın

Bu genelde bebeğinizin gelişimini kontrol etmek için 15 ile 18. haftalar arasında bir kan testi ve 18 ile 20. haftalar arasında bir ultrason taraması olacaktır.

 

Bir doğum grubuna katılabilirsiniz

Sizinle aynı zaman civarında doğum yapacak diğer hamile kadınlarla deneyimlerini paylaşın ve onlardan destek alın.

 

Bir doğum planı yapın

Pratisyen hekiminiz ve partnerinizle doğum ile ilgili konuşun ve bir doğum planı hazırlayın. İstediğiniz kadar ayrıntılı olabilir - doğum odasında Mozart dinlemek istiyorsanız, bunu not edin!

 

Doğum öncesi derslerine katılın

Bu yardımcı dersler, doğum sırasında neler beklemeniz gerektiğini, ağrı kesici seçeneklerinizi, hamilelik egzersizlerini ve besleme ve yatırma gibi temel çocuk bakımını anlatacaktır. Bu aynı zamanda soru sormak, duygularınız hakkında konuşmak ve çevrenizdeki müstakbel ebeveynlerle tanışmak için bir fırsattır.

 

Emzirmeyi öğrenin

Bebeğinizi emzirmek her ikinizin sağlığı için de harika faydalara sahiptir. Emzirmeyi planlıyorsanız, ebeniz size teknik hakkında tavsiye verecektir.

 

Pelvik taban egzersizlerinizi yapın

Pelvik tabanı kaslarınız, hamilelik ve doğumun yükü altında zayıflayabilir ve mesane sızıntısına yol açabilir. Bu basit egzersizler kaslarınızı sıkılaştırmanıza yardımcı olacak.

 

Çocuk bakımını düşünün

Bebeğiniz doğduktan sonra işe dönmeyi planlıyorsanız, yaşadığınız yerdeki çocuk bakımı seçeneklerine göz atın. Bazıları çok önceden dolabilir, bu yüzden doğum yapmadan önce favorilerinize adınızı yazdırın.

 

Hamilelik kıyafetleri için alışverişe çıkın

Kıyafetlerinizin size tam olmadığını muhtemelen fark etmişsinizdir - hamilelik kıyafetlerine bakma vakti geldi!

 

3. trimester - 27. hafta ila doğum

Gerekli bebek ekipmanlarını satın veya ödünç alın

Bebek odası mobilyalarının yanı sıra, bir çocuk arabası, bebek kıyafetleri, çocuk bezi ve başka gerekli ekipmanlara ihtiyacınız olacak. Yeni satın almak veya belki daha büyük çocukları olan dost ve akrabalarınızdan ödünç almak için birçok seçenek var.

 

Bir tane daha hamilelik sütyeni alın

Göğüsleriniz, ilk satın aldığınız hamilelik sütyenine büyük gelecek, bu yüzden yaklaşık 28. haftada başka bir tanesine ihtiyacınız olacak.

 

Arabaya bebek pusetinizi kurun

6 ayın altındaki çocuklar, arabadayken, onaylanmış ve düzgünce yerleştirilmiş, arkaya dönük bir puset içinde güvenceye alınmalıdır. Yeni bebeğinizi hastaneden eve getirmeniz gerekecek, bu yüzden çok geçe bırakmadan pusetinizi kurun.

 

Hastane çantanızı hazırlayın

Hastaneye hızlıca gitmeniz gerekebilir, bu yüzden hastane çantanızı hazırlayıp beklemeye bırakın. Bebeğinizin gereçlerini de çantanıza koymanız gerektiğini unutmayın.

 

Bebek odasını hazırlayın

Bebeğinizin odasını hazırlayın ki hastaneden eve geldiğinizde hazır olsun.